DEVLET ARŞİVLERİ BAŞKANLIĞINDAN ÖĞRENCİMİZ BİLAL KAYMAK'A ANLAMLI HEDİYE

DEVLET ARŞİVLERİ BAŞKANLIĞINDAN ÖĞRENCİMİZ BİLAL KAYMAK'A ANLAMLI HEDİYE

Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı, özellikle tarih ve siyasete büyük merak duyan 8. sınıfta öğrenim gören ve bir çeşit gelişim bozukluğu hastası olan Bilal Kaymak'a okulumuz öğretmenlerinden Sümeyye Halime GÜL'ün kendileri ile iletişime geçmesi üzerine öğrenci için kurum yayınlarından oluşan kitaplardan bir seçki hazırladı. Başkan Uğur Ünal'ın kaleme aldığı mektupla birlikte öğrencinin eline ulaştı. Mektupta yer alan duygu dolu satırları sınıf arkadaşlarına okuyan Kaymak'ın mutluluğu yüzünden okundu. Sınıf arkadaşlarıyla birlikte kitapları inceleyen Kaymak, kaynaklar için Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal'a teşekkür etti.

Ünal, el yazısı ile kaleme aldığı ve "Sevgili Bilal" diye başladığı mektubunda, "Okumaya, araştırmaya öğrenmeye ilgin, beni o kadar mutlu etti ki bu satırları yazmaya ihtiyaç hissettim. Bilmelisin ki toplum olarak aradığımız bu ilgiyi sen çoktan bulmuşsun bile. Bu ilgi olduktan sonra insan dikkatini boş şeylerin çalmasına izin vermemeyi de öğrenir. İşte bu öğrenme, insanın ufkunu açacak anahtarı kendisine armağan eder." ifadelerini kullandı. Ünal, şunları kaydetti:

"Unutmamalısın ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın gösterdiği istikamet ve bu istikamet için gecesini gündüzüne katan çalışmalar, istenildiğinde neler yapılabileceğinin güzide örneklerini oluşturur. Senin de Cumhurbaşkanımız gibi ilk ezanı okuyan Hazreti Bilal gibi Türkiye'de ve dünyada insanlığın hayrına olan 'çağrıların sesi' olmanı temenni ederim. Şimdiden 'ilk çağrın' için attığın adımların ayak sesini duyar gibiyim. Bu hayırlı yolculuğunda sana güzel insanların arkadaşlık etmesi umuduyla gözlerinden öpüyorum. Sağlıcakla kal."

Sınıf Öğretmeni Sümeyye Halime Gül, Bilal'i keşfetme sürecinin aslında çok zor olmadığını belirterek, "Bilal'le konuşurken bir anda dünya tarihinden, Türkiye'nin önemli dönüm noktalarından bahsedebiliyor. Dolayısıyla da siz onunla konuştuğunuz zaman bazen  bilmediğiniz şeyleri de keşfedebiliyorsunuz. İşte aslında yola çıkış hikayemiz buradan başladı. Özellikle de tarih söz konusu olduğunda belge merkezli öğrenme son derece önemli bir rol oynuyor. Biz de 'ne yapabiliriz' diye düşündük ve Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivlerine bu durumu ilettik" dedi. Bilal'in bir çeşit gelişim rahatsızlığı olduğunu hatırlatan Gül, "Bilal'i gördüğünüz zaman şunu da rahatlıkla görebilirsiniz; bu kadar araştırmaya, öğrenmeye ve bilmeye meraklı bir öğrenci gerçekten nadir bulunur. Çünkü çok ince detaylarına kadar bazı şeyleri araştırdığını görebiliyoruz. İşte tam da bu noktada Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri'yle iletişime geçtik. Onlarda bizi kırmadılar ve bu süreçte bize Bilal için kitap gönderdiler. Aynı zamanda bizi çok daha sevindiren ve onurlandıran bu noktada birde Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal'ın Bilal için özel olarak kaleme aldığı mektubu oldu. Mektup, içerik olarak Bilal'e gönderilmiş olsa da içerdiği her kelimeyle ve anlatımıyla aslında bütün gençlere, hatta bütün ülke insanımızı ilgilendiren satırlara yer verdi. Dolayısıyla burada bir teşekkürü borç biliyorum. Özellikle  sürecin başından sonuna kadar bizi yalnız bırakmayarak araştırma ve bilime değer verilmesi noktasındaki ümidimizi yeşerttiği için, bizleri bu anlamda güçlendirdiği için Başkanımız Uğur Ünal'a ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a çok teşekkürlerimizi iletiyoruz" ifadelerini kullandı. 

Okul Müdürümüz Yunus Yalçın ise, "Öğrencimiz Bilal Kaymak, öğretmenimiz Sümeyye Halime Gül'ün Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivler Başkanlığı ile irtibata geçmesi neticesinde öğrencimize kaynak kitaplar gönderilmiş. Gönderilen kitaplar bizim bölgemizin tarihi ile ilgili belge niteliğinde kitaplardır. Bu kitaplar için öncelikle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal Bey'e, sonrasında ise emeği geçen bütün öğretmenlerimize çok teşekkür ederiz. İnşallah sadece bizim öğrencimiz Bilal değil, tüm öğrencilerimiz bu kaynaklardan yararlanır, çünkü çok değerli ve çok temel kaynaklardır.Biz Hasköy Anadolu İmam Hatip Lisesi kadrosu olarak öğrencilerimizin her türlü maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. İmam Hatip Liselerinden geleceğin başarılı gençlerinin çıkması için bir çok faaliyet ve etkinlik gerçekleştiriyoruz. Eğitim noktasında dezavantajlı olan çocukların eğitim hayatlarında gerekli desteği vermekteyiz." şeklinde düşüncelerini ifade etti. 

 

25.09.2019 775

25-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-201925-09-2019